titulni-obr.jpg
logo08 kopie1-maličký.png
Tady nejsou vtipy.

Tohle je egomasírující stránka s amatérskými filmy a literaturou Rosany Zvelebilové.

Pro vtipy táhněte zpátky na Facebook!
facebookcom01.png
koupit.jpg

Vejžblebt 01 - Historie Beden

01-72-bar 001.jpg
6. 1. 2021

Jak se klubalo na svět dílo, které mělo raději skončit v kamnech.

Malý průlet historií vzniku díla. Abyste věděli, že debilní nápad se prostě neobjeví jen tak, ale musí se na něm pracovat několik dlouhých let, řádně ho zdebilňovat a udebilnit ho do dokonalosti. Pak se zjistí, že je zpracován debilně, takže se musí ještě vydebilnit.
2009
Nápad na Bedny mě držel někdy od střední školy. Spíš mě pak napadaly různé scény a pracovala jsem na tom. Přiznávám, že dokonce jsem jednou poslala povídku (rok 2009) s tímhle motivem (a dokonce se některé kusy dialogů zachovaly dodnes - tehdy byl Herman prostě Jack) do random soutěže. Ani nevím, jak to dopadlo, ale nejspíš si to tam ani nikdo nečetl. Ani nevím, jaká to byla soutěž. Teď jsem to otevřela a to je děs! Ale už tam měl hlavní hrdina za trest to s těma bednama :D.


 
2009.png
2015
2015.png
První draft Beden jsem napsala v roce 2015, kdy jsem byla marod a 14 dní mohla jenom ležet. Měl 120 stran a byl to totální shit. Dávala jsem to tehdy přečíst Vladimírovi Přibylovi a tomu se to docela líbilo. Hodně mě motivoval, abych se tomu víc věnovala. No a já, jako nezkušený autor, jsem to poslala do nakladatelství Beletris. A oni si to tam přečetli a v lednu 2016 mi dali vědět, že to teda vydají, pokud si zaplatím náklady. K tomu mi napsali i hodně podrobné vyjádření. To mi naprosto monstrózně namasírovalo ego!
 
Ale když na to koukám teď, je to hrůza. Úplně se stydím. Však já jsem ani neuměla psát správně uvozovky! Je to jako scénář k filmu - žádný děj a jenom dialogy. Jsem ráda, že to tehdy u Beletrisu nevyšlo.

Pak jsem to dávala někdy v červenci číst Filipovi Šárovi, který byl u mě na návštěvě, a ten si všiml, že moje nejčastěji používaná věta je "zasmál se". Uvědomila jsem si, že to asi není nejlepší nápad, když někdo někoho chytí a mučí, aby se u toho všichni tak vesele smáli. Dodnes si z toho s Filipem děláme čurinu.

A s Michaelou Marečkovou jsme si to četly na LFŠ koncem července. Tedy, já jsem jí to v horkých dnech předčítala a ona mi k tomu říkala pádné připomínky, které mi hodně pomohly. Pustila jsem se do psaní verze 3. 
2016
V roce 2016 jsem se seznámila s Danou Šinkovou. Předala jsem jí verzi 3 na korekce a ona se na tom vážně hodně vyřádila. Vlastně mě tak nepřímo naučila, jak psát. Postupně jsem tak pracovala na verzi 4.

Jenom takový detail - tehdy se sráč jmenoval Erer. To jsem mu vybrala tak, že jsem jezdívala šalinou po Brně a zaujala mě zastávka Tererova, kterou v repráku četli jako Ererova. Navíc se to dobře psalo na klávesnici. Zkuste si to :D.

 
2016.png
Bylo to psané v er formě a byl to taky děs a hrůza. Ale tou dobou mě napadlo, že bych k tomu mohla udělat ilustrace. Seznámila jsem se s Lucií Šárovou (jen shoda jmen s výše zmíněným Filipem Šárou), která uměla krásně kreslit. Napadlo mě, že by mi k tomu mohla udělat obrázky, protože v popisech jsem nikdy moc nevynikala, ačkoliv jsem měla vždy přesné obrazy v hlavě. Jak se kdo tváří, co je kolem, jaká je atmosféra. Chtěla jsem jí udělat pár náčrtků, jak by to asi mělo vypadat, a pak jsem to ukazovala Petrovi Konrádovi z Metra. Ten zhodnotil, že bych si ty obrázky mohla dělat i sama. Lukáš Urban mi potvrdil, že barevné jsou mnohem lepší a já se pustila do kreslení a vybarvování.

Ještě je asi zajímavé, že vznikla jakási verze 3,5, kteoru četl David Ondruš :D. Chudák.

 
2018
Verzi 4 jsem posílala do soutěže nakladatelství Host. Čekala jsem cca tři čtvrtě roku, abych se dozvěděla, že nic. Pak jsem s touto verzí obeslala pár nakladatelství, samozřejmě jedno po druhém. Dokonce jsem se dočkala i krásného zhodnocení, že je příběh slabý. Jinak pár reakcí, že se nehodí do edičního plánu a samozřejmě hlavně mlčení.

V roce 2019 jsem vytvořila verzi 5, která už je přepsaná do ich-formy. Tím jsem vyřešila to, že sráč vlastně nemusí mít žádné jméno.
2020
No a rok 2020 byl největší fičák. Verzi 5 jsem poslala do nakladatelství ArtPorte. Ale ne k vydání. Jenom tak z legrace, aby mi na to udělali analýzu (byla ve slevě).
V červenci 2020 mi přišla podrobná analýza, kterou jsem si pročítala horem a dolem. Chtěla jsem tedy Bedny upravit podle toho. Ale jelikož mi nabídli vydání (za účast na nákladech), pustila jsem se do výběru prostředků na HitHitu.
To byl sekec mazec. Denně jsem strávila cca 4 hodiny spamováním lidí, vyřizováním zpráv, propagací a podobně. U toho jsem tajně přepisovala Bedny na verzi 6 podle té analýzy. Jelikož to bylo v ich-formě, byly tam docela omezené možnosti (sráč nemohl logicky vědět všechno), takže jsem pár kapitol změnila na pohled Zbořilové, která je vypráví. Během kampaně Igora Indrucha napadlo pro účely propagace udělat z ilustrací komiksové stripy. Ve chvíli, kdy kampaň skončila, měla jsem novou, šestou, verzi dopsanou. Taky jsem se rozhodla, že by ty komiksíky mohly být seriózně místo ilustrací a pracovala na nich. Tou dobou to četla Sabine d'Lable, ale nedočetla.


 
Pohřeb-72.jpg
Pak jsem se nepohodla s nakladatelstvím ArtPorte. No, spíš jsem nakladatele svým neomaleným chováním docela urazila a naštvala. Jelikož byly postředny na vydání vybrané, už nebyla cesta zpátky. Igor Indruch a Martin Koláček mi nabídli pomocnou ruku. Vybrala jsem si Igora, jelikož je pan Koláček sice super profík, ale specializuje se spíš na e-booky, což se mi s ohledem na barevné ilustrace moc nelíbilo. Dala jsem dílo na korekce zase Daně Šimkové, která to maličko rozcupovala a přivedla mě i Igora na další peckové nápady a zcela nové pojetí.

Od 22. 10. 2020 do 5. 1. 2021 jsem intenzivně pracovala na verzi 7. To intenzivně myslím tak, že jsem spala tak 4 hodiny denně. Uf, jak to bude pokračovat, nevím.
06.01.2021 19:15:30
fws5dg
Zabít sráče!
(kniha)
 
Titulka-Bedny-153-bookman-fin-mini-72-rgb.jpg
koupit-male.jpg
Zabít buznu!
(kniha)
 
Obalka-final-72dpi.jpg
03.png
05-65-80-maly.jpg
02.png
Nehledejte v tom význam, jenom jsem dala do zápatí random obrázky.
Titulka-Bedny-153-bookman-fin-150-rgb.jpg
11.jpg
potvrzeni0320172-01.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one